بیش از 10 سال است به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. Onum یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

ارتباط با ما
Virus- Blog

اشتراک گذاری مطلب:

چطور شبکه ای به دور از هرگونه نفوذ خارجی، ویروس و بدافزار داشته باشیم ؟

منظور از شبکه و امنیت چیست؟

برای Network یا در زبان فارسی شبکه تعریف های زیادی وجود دارد ولی در حوزه فناوری اطلاعات و دیجیتال، به ارتباط میان بیشتر از دو سیستم با استفاده از هر نوع اتصالی (wifi، کابل شبکه، بلوتوث و…) گفته می­ شود. حال در زمان ارتباط تهدیدهای زیادی، به­ خصوص برای ارگان­ ها و سازمان­ های بزرگ وجود دارد که برای کنترل و دفع این تهدیدها باید فیلترهای متعددی در زمان دسترسی اعمال شود یا در زمان انتقال داده­ ها از ترفندهای متنوعی مانند انواع رمزنگاری­ ها استفاده شود. برای درک بهتر شبکه و امنیت آن یک بانک را در نظر بگیرید، ارتباط مشتریان با کارمندان یا ارتباط کارمندان با یکدیگر شبکه را تشکیل می­ دهد. حال ممکن است افرادی در قالب مشتری، کارمند، نگهبان یا حتی سارق، تهدیدهایی برای پول و اسناد نگهداری­ شده در داخل بانک (شبکه) باشند. برای دفع این تهدیدها باید مجموعه راهکارهای ثابتی را برای تمامی بانک­ ها اتخاذ کرد تا اکثر خطرات موجود از بین برود.

پس شبکه یعنی ارتباط میان چند موجودیت (در دنیای IT این موجودیت همان دستگاه­ ها و سیستم­ ها هستند) و امنیت شبکه یعنی کنترل بر تمامی مراودات انجام شده در این شبکه و حفظ و حراست از حقوق کاربران است.

امنیت شبکه چطور کار می کند؟

امنیت شبکه چند لایه دفاعی را با هم ترکیب می­ کند که هر یک از آن­ ها سیاست­ ها و کنترل­ های مشخصی دارند. در این سیستم، کاربران مجاز بی­ هیچ دردسری می­ توانند به منابع شبکه دسترسی پیدا کنند در حالی که عوامل مخرب فرصت سوء استفاده از آسیب ­پذیری­ ها را نخواهند یافت. دو عنصر یک معماری امنیتی کامل و چند لایه که امنیت شبکه را در سراسر سازمان تضمین می­کنند، کنترل دسترسی­ ها و کنترل تهدیدها است. که در ادامه این دو را تعریف می­ کنیم:

 1. کنترل دسترسی: هدف از کنترل دسترسی، محدود کردن کاربران غیرمجاز از دسترسی به شبکه است. اگر به دلایلی مهاجم بتواند به شبکه یک سازمان دسترسی پیدا کند، به راحتی می­ تواند بدافزار را وارد کرده یا یک حمله انکار سرویس توزیع شده راه­ اندازی کند.
 2. کنترل تهدید: هدف از کنترل تهدید جلوگیری از ایجاد هرگونه آسیب در شبکه یک سازمان توسط هکرها است. کنترل تهدید روی ترافیکی عمل می­کند که در شبکه مجاز شناخته می­ شود.
 
4 نوع از تهدید های موجود برای شبکه
Network Virus
 1. حملات بدافزار: حمله بدافزار زمانی رخ می­دهد که مهاجم بتواند بدافزاری روی دستگاه قربانی نصب کند. این بدافزار به راحتی می­ تواند به دستگاه­ های دیگر سرایت کند و حتی حذف کردن آن چندان راحت نیست. در ادامه تعدادی از حملات بدافزار را معرفی می­کنیم…
 • ویروس: یک کد مخرب قابل دانلود است که همراه با فایلی مثلا یک عکس وارد سیستم می­ شود و خودش را با استفاده از نرم­ افزارهای دیگر تکثیر می­ کند.
 • کرم: دقیقا مانند ویروس است با این تفاوت که بدون نیاز به نرم­ افزار به صورت خود کفا می­ تواند تکثیر شود و قدرت سیستم یا پهنای باند شما را کم کند.
 • تروجان: برای تعریف تروجان می ­توان گفت که یک درب مخفی برای نفوذگران باز می­ کند. تروجان می­ تواند مانند یک نرم افزار واقعی باشد.
 • باج افزار: حالت دیگری از تروجان است که با استفاده از روش­ هایی در سیستم تکثیر شده و اجازه استفاده از سیستم را تا زمان دریافت پول نمی­ دهد.
 • نرم افزارهای جاسوسی: این نرم افزارها بدون اطلاع از کاربر اطلاعات آن را جمع کرده و ممکن است حتی به مقصدی که از قبل تعیین شده است اطلاعات را ارسال کنند.
 1. تهدیدات داخلی: همانطور که از نام آن مشخص است، این نوع حمله از درون سازمان شروع می­ شود. ممکن است یکی از کارکنان آگاهانه از دسترسی خود برای نفوذ به شبکه سازمان و سرقت اطلاعات حساس استفاده کند یا دستگاه یکی از کارکنان هک شود و هکر بتواند برای سرقت اطلاعات محرمانه و اسناد محافظت شده، به شبکه سازمان دسترسی غیرمجاز پیدا کند.
 2. حملات رمزعبور: در این جملات مهاجم تلاش می­کند برای دسترسی به شبکه سازمان، رمز عبور کارکنان را با اجرای یک حمله brute force به دست بیاورد.
 3. مهندسی اجتماعی: حملات مهندسی اجتماعی زمانی اتفاق می­ افتد که مهاجم بتواند خود را به عنوان یک شخص معتبر و مجاز به شرکت معرفی کرده و از این طریق اطلاعات سازمان را بدست بیاورد. این حملات معمولا متوجه کسانی می­ شود که آشنایی چندان زیادی با حوزه تکنولوژی ندارند و خیلی زود فریب می­ خورند.
 
لایه های امنیت شبکه

بسیاری از شما ممکن است با مدل OSI آشنا باشید. چارچوبی که بسیاری از اولین پذیرندگان امنیت سایبری از آن برای تجویز راه­ حل­ های امنیتی در سیستم­ های شبکه­ ای استفاده می­ کردند. براساس این مدل برای حفاظت از دارایی­ های مهم شبکه، 7 لایه امنیت سایبری باید وجود داشته باشد:

OSI
 • لایه اول – دارایی­ های حیاتی ماموریت (Mission Critical Assets): داده­ هایی که باید از آن­ها محافظت شود.
 • لایه دوم – امنیت داده­ ها (Data Security): کنترل امنیتی داده از ذخیره­ سازی و انتقال داده­ ها محافظت می­ کند.
 • لایه سوم – امنیت برنامه (Application Security): کنترل­ های امنیتی برنامه از دسترسی به برنامه­ ها، دسترسی یک برنامه به دارایی­ های مهم و امنیت داخلی برنامه محافظت می­ کند.
 • لایه چهارم – امنیت اندپوینت (Endpoint Security): کنترل­ های امنیتی اندپوینت از اتصال بین دستگاه­ ها و شبکه محافظت می­­ کند.
 • لایه پنجم – امنیت شبکه (Network Security): کنترل­ های امنیتی شبکه از شبکه سازمان در برابر دسترسی غیرمجاز محافظت می­ کند.
 • لایه ششم – امنیت محیطی (Perimeter Security): کنترل­ های امنیتی محیطی شامل روش­ های امنیتی فیزیکی و دیجیتالی است که به طور کلی از کسب و کار محافظت می­ کند.
 • لایه هفتم – لایه انسانی (The Human Layer): کنترل­ های امنیتی انسانی شامل شبیه­ سازی­ های فیشینگ و کنترل­ های مدیریت دسترسی است که دارایی­ های حیاتی در برابر تهدیدات انسانی از جمله مجرمان سایبری، خودی­ های مخرب و کاربران سهل انگار محافظت می­ کند.

گروه نوین­ نت، با بررسی کلی ساختارهای شبکه و آشنایی با هرگونه نفوذ قابل اجرا روی شبکه­ های کابلی و بی­ سیم، قادر به اجرای ساز و کارهای امنیتی برای سازمان­ ها و مجموعه­ های می­ باشد. استفاده از تجهیزات امنیتی از جمله آنتی­ویروس و فایروال و همچنین راه­ اندازی سرویس­ هایی جهت مدیریت ترافیک و محدودسازی کاربران می­ تواند از جمله خدمات قابل ارائه توسط گروه نوین­ نت به شرکت­ ها و ارگان­ ها باشد.

برای اطلاع از تازه های تکنولوژی، همراه نوین نت باشید

مطالب دیگری که شاید برای شما مفید باشد