بیش از 10 سال است به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. Onum یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

ارتباط با ما
wiring-standard

اشتراک گذاری مطلب:

مزایای استفاده از کابل کراس در شبکه

کابل­ های شبکه را می­ توان به دو صورت مستقیم یا متقاطع تقسیم­ بندی کرد. Straight (مستقیم) از رایج­ ترین نوع کابل شبکه است که به منظور اتصال کامپیوتر به هاب یا سوئیچ شبکه استفاده می­ شود. کابل Crossover (متقاطع) معمولا برای اتصال یک سیستم به سیستم دیگر به صورت مستقیم استفاده می­ شود.

استاندارد T568A و T568B

کانکتور یا همان سوکت شبکه از 8 پین تشکیل شده است که 4 زوج کابل شبکه درون 8 پین قرار می­ گیرد. دو استاندارد کلی T568A و T568B برای قرارگیری زوج سیم­ ها درون سوکت شبکه وجود دارد. استاندارد T568B از استاندارد T568A عبور کرده و معمولا برای سوکت زنی کابل شبکه از این استاندارد استفاده می­ شود. البته ذکر این نکته ضروری است که دو استاندارد ذکر شده هیچ برتری­ ای نسبت به یکدیگر ندارند و هرکدام را به کار ببرید در نتیجه­ ی نهایی تفاوتی ایجاد نمی­ کند.

کابل شبکه مستقیم (Straight)

کابل شبکه Straight کابلی است که هردو سر آن به یک شکل سوکت خورده است یعنی یا دوسر آن با استاندارد A  و یا با استاندارد B سوکت خورده است. از این کابل معمولا جهت اتصال دو دستگاه غیر هم نوع، مانند اتصال سوئیچ به روتر یا روتر به کامپیوتر استفاده می­ شود.

کابل شبکه متقاطع (Crossover)

کابل شبکه Crossover که به آن کابل کراس نیز گفته می­ شود به منظور اتصال دستگاه­ های هم نوع مانند اتصال یک سیستم با سیستمی دیگر، اتصال مودم به مودم و موارد دیگر نیز استفاده می­ شود. تفاوت این نوع کابل با کابل مستقیم در این است که در کابل شبکه Crossover هر 2 استاندارد A و B استفاده شده است. یعنی یک طرف کابل با استاندارد A و طرف دیگر با استاندارد B سوکت خورده است.

Crossover
کابل Crossover یا Straight !؟

در گذشته انتخاب بین این دو کابل از اهمیت زیادی برخوردار بود چرا که در صورت انتخاب نادرست کابل، ارتباط در شبکه با سرعت کمتری انجام می­ شد. پس از معرفی قابلیت Auto-MDI/MDIX و ساپورت تجهیزات اکتیو شبکه از این قابلیت، دیگر انتخاب بین کابل کراس یا مستقیم اهمیتی ندارد و می توانید بدون نگرانی از هرنوع کابلی استفاده کنید. ویژگی Auto-MDI/MDIX این قابلیت را فراهم می­ کند که دستگاه بتواند تفاوت بین کابل کراس و مستقیم را تشخیص داده و براساس نوع استاندارد نسبت به ارسال داده­ ها روی زوج سیم­ های کابلی اقدام کند.

برای اطلاع از تازه های تکنولوژی، همراه نوین نت باشید

مطالب دیگری که شاید برای شما مفید باشد