بیش از 10 سال است به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. Onum یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

ارتباط با ما
Computer-netwotks

اشتراک گذاری مطلب:

مزیت های استفاده از شبکه های کامپیوتری

شبکه کامپیوتری، مجموعه­ ای از کامپیوترهای مستقل است که با هدف اشتراک­ گذاری منابع و داده­ ها به یکدیگر متصل شده­ اند. البته، به غیر از کامپیوتر، دستگاه های دیگری مثل مودم، روتر (مسیریاب)، سوئیچ و هاب هم در این گردهمایی نقش دارند و ارتباط سیمی یا بی­ سیم بین کاربران را راحت­ تر می­ کنند.

شبکه­ های کامپیوتری از انواع نودها مانند سرورها، سخت افزارهای شبکه، کامپیوترهای شخصی و لینک ­های ارتباطی تشکیل شده ­اند. نودهای موجود در انواع شبکه­ های کامپیوتری از مجموعه قوانین و پروتکل­ های خاصی پیروی می­ کنند. تا نحوه ارسال و دریافت داده ­ها با اصول خاصی انجام شود.

Computer Networks
هدف از ایجاد شبکه کامپیوتری
  • به دلیل اشتراک منابع، برنامه­ ها مجبور نیستند روی یک سیستم واحد اجرا شوند
  • استفاده اشتراکی از منابعی مثل چاپگرها، درایوها و لوازم جانبی دیگر باعث کاهش هزینه­ ها می­ شود
  • با خرابی و اختلال در یک سیستم، کل شبکه از کار نمی­ افتد و با جایگزین کردن سیستم خراب با یک سیستم جدید، مشکل شبکه حل می شود
  • اضافه کردن پردازنده یا کامپیوترهای بیشتر، کار ساده­ای است
  • دسترسی به اطلاعات از راه دور، دسترسی به اینترنت، ایمیل و… با شبکه امکان­ پذیر است
انواع شبکه های کامپیوتری براساس ویژگی های مختلف:

شبکه­ های کامپیوتری براساس اندازه، نوع ارتباط، رسانه ارتباطی، معماری و توپولوژی تقسیم­ بندی شده­ اند که هر کدام متناسب با ویژگی­ های خود، کاربردهای مخصوصی دارند که در ادامه به بررسی تک­ تک آن­ها می­ پردازیم:

Computer Networks1
  • Local Area Network (LAN)

LAN پرکاربرد­ترین نوع شبکه­ های کامپیوتری است که کامپیوترهای موجود در یک منطقه محلی (خانه، مدرسه، کتابخانه، مراکز آموزشی و…) را از طریق یک مسیر ارتباطی مشترک به یکدیگر وصل می­ کند. این نوع شبکه برای اتصال دستگاه­ های موجود در یک یا چند ساختمان (بسته به فاصله آن­ها) به کار می­ رود و فرقی نمی­ کند که رسانه بین دستگاه­ ها از نوع سیمی باشد یا بی­ سیم. ساده­ ترین نوع شبکه LAN، اتصال کامپیوترها به یک پرینتر در خانه یا اداره است. البته، تعداد دستگاه­ های موجود در شبکه محلی نمی­ تواند بیشتر از 5000 باشد. نیاز دائم به مدیریت، هزینه اولیه نصب نسبتا بالا و امکان دسترسی کاربران غیر مجاز به داده­ های حساس از معایب اصلی این نوع شبکه هستند.

  • Campus Area Network (CAN)

این شبکه از اتصال چند شبکه LAN به وجود می­ آید و منطقه جغرافیایی خاصی را پوشش می­ دهد. این شبکه از LAN بزرگتر و از MAN کوچکتر است و معمولا در مکان­ هایی مثل مدارس، دانشگاه­ ها و… استفاده می­ شود. CAN ها این امکان را به کاربران می­ دهند که فایل­ ها و داده­ های خود را به سرعت در شبکه به اشتراک بگذارند و ماندگاری داده­ ها در شبکه باعث کاهش تاخیر در ارسال و دریافت داده­ ها می شود. افزودن امکاناتی مثل فایروال­ های امنیتی، مسدود کردن دستگاه­ های ناامن، کنترل دسترسی و… باعث افزایش امنیت این نوع شبکه های کامپیوتری می­ شود.

  • Metropolitan Area Network (MAN)

MAN برای اتصال شبکه ­های کامپیوتری LAN به کار می­ رود و از لحاظ جغرافیایی قادر به پوشش یک شهر یا شهرک است. معمولا سازمان ­های دولتی برای اتصال شهروندان و صنایع خصوصی از این نوع شبکه استفاده می ­کنند. فیبرنوری، رسانه­ ای است که بیشتر برای این نوع شبکه­ های کامپیوتری استفاده می­ شود و همین باعث برقراری سریع­ تر ارتباطات می­ شود.

  • Wide Area Network

WAN مهم­ ترین و گسترده ­ترین شبکه کامپیوتری است که منطقه بزرگ­تری را پوشش می­ دهد. سیستم شبکه WAN می­تواند یک اتصال LAN باشد که با استفاده از خطوط تلفن امواج رادیویی به شبکه­ های محلی دیگر متصل می­ شود. اینترنت بزرگترین شبکه WAN است که نقش بسیار مهمی در اتصالات بین ­المللی با فاصله بسیار زیاد دارد. معمولا این مدل شبکه ­ها توسط ارائه­ دهندگان خدمات ایجاد می ­شود تا برقراری ارتباط بین مشاغل، مدارس، دولت­ ها و عموم مردم جهان با محدودیت مکانی رو ­به­ رو نباشد.

گروه مهندسی نوین­ نت، با استفاده از برندهای مطرح جهانی در حوزه ایجاد و راه ­اندازی شبکه ­های کامپیوتری فعالیت دارد. تامین تجهیزات شبکه، اجرای زیرساخت شبکه­ های کابلی و بدون سیم، تنظیمات شبکه­ ها، برقراری امنیت این شبکه­ ها، مدیریت دسترسی کاربران در شبکه کامپیوتری، تعمیر و نگهداری زیرساخت، پشتیبانی از تجهیزات و تاسیسات شبکه­ های کامپیوتری و … از جمله خدمات قابل ارائه توسط گروه نوین­ نت برای مشتریان عزیز می­ باشد. گروه نوین­ نت با ایجاد شبکه و ارائه پلان شبکه به مشتریان، عیب­ یابی، شفافیت و دقت نگهداری شبکه­ های کامپیوتری را تسهیل می­ نماید و امکان نظارت مورد نیاز مدیران سازمان­ ها از تجهیزات و دارائی­ های کامپیوتری و شبکه­ ای به راحتی میسر خواهد بود.

برای اطلاع از تازه های تکنولوژی، همراه نوین نت باشید

مطالب دیگری که شاید برای شما مفید باشد